5-HTP

5-HTP Предности

Најмногу 5-HTP исто така познат како oxitriptan (INN) се добива од семето на Вуди качување грмушка роден во Западна Африка, наречен фабриката за Griffonia simplicifolia.

160x-5-HTP

Што е 5-HTP?

5-HTP или "хидрокси L-триптофан" (5-Hydroxytryptophan) е природно-случуваат амино киселина и е прекурсор и метаболички средно во биосинтезата на невротрансмитери серотонин и мелатонин од триптофан. 5-HTP е претворена во серотонин невротрансмитер (5-НТ), со помош на витамин B6.This се јавува и во нервно ткиво и во црниот дроб. 5-HTP нафрла крвно-мозочната бариера (додека 5-НТ не е случај). Затоа, дополнување со 5-HTP зголемува производството на серотонин.

5-HTP здравствени придобивки

Широко се користи за да им помогне со дебелината (диета), ПМС, мигрена, депресија, анксиозност, несоница и зависност однесување. 5 HTP зголемува производството на серотонин. нивото на серотонин во нервниот систем се од суштинско значење за многу аспекти од нашиот секојдневен живот. Серотонин е одговорен за чувството на благосостојба, задоволство и за нормалното спиење. Дебелината, ПМС, мигрена, депресија, анксиозност, несоница и зависност однесување имаат сите се поврзани со ниски нивоа на серотонин. Серотонинот игра важна улога во контролата на лутината, агресија, температурата на телото, расположението, спиењето, човечката сексуалност, апетитот и метаболизмот, како и поттикнување на повраќање.

Се смета дека бурните модерен начин на живот на стрес и лоши навики во исхраната го намалува нивото на серотонин во организмот. Познато е дека раздразливост, агресивност, нетрпеливост, анксиозност и загрижувачки предизвика телото да се ослободи серотонин. Ова серотонин потоа треба да се обновуваат од страна на телото од храната што ја јадат. Но, серотонин не се најде во големи количини во повеќето диети, па телото мора да го се прави од храна која содржи L-триптофан, како чоколадо, овес, банани, суво датуми, млеко, јогурт, урда, месо, риба, мисирка , пилешко месо, сусам, наут, и кикиритки. Затоа многу луѓе жедни за храна наведени (масти и јаглехидрати), особено кога се под стрес, што предизвикува зголемување на телесната тежина, депресија, главоболка и болки во мускулите.

Аткинс Исхрана - намалување на желби

Клиничките студии покажале дека дополнување со 5-HTP произведува позитивни резултати во губење на тежината, анксиозност и депресија. Тоа ја подобрува спиењето и го намалува јаглени хидрати желби во оние со ниски јаглени хидрати диети (како на пример Аткинс Исхрана). Секој со користење на губење на тежината програма слична на Аткинс Исхрана може да се доживее и намалување на нивото на серотонин се должи на фактот дека јаглехидрати се стимулира производството на серотонин во организмот. ослободување на серотонин се активира од страна на товар на јаглени хидрати (шеќер итн) и се смета дека тоа е причината зошто ние често жедни Јаглехидратите се под стрес како ние сакаме да ја стимулира ослободувањето на серотонин. Кога мозокот произведува серотонин, тензија да се олесни. Спротивно на тоа, кога мозокот произведува допамин и норадреналин (noradrenaline), ние се стремиме да се размислува и да дејствува побрзо и се општо предупредување. Затоа јадат јаглехидрати се чини дека имаат смирувачки ефект, додека протеини зголеми будноста.

Земајќи 5-HTP додатоци може да го запре оваа желба за масти и јаглени хидрати, како и обезбедување на телото со средства за контрола на сите оние други функции наведени погоре, како лутина, апетитот и сонот.

Помогне со депресија и анксиозност

Некои истражување е направено во 5-HTP и покажува дека има потенцијал да помогне со депресија и можеби анксиозност, паника, нарушувања на спиењето и дебелината. 5-HTP чини да се има исти ефекти како SSRI (селективен серотонински инхибитори на повторното одземање) антидепресиви.

Лекови на рецепт кои се подигне нивото на серотонин се пропишани за сите овие проблеми, но многу луѓе веруваат 5-HTP е природен начин да се постигне истото.

Дозирање

За подобрување на сонот, тоа е нашироко се препорачува да се земе 5-HTP 30 минути пред спиење, бидејќи за разлика од производството на серотонин, 5-HTP исто така, произведува мелатонин, што е спиење-поттикнување на хормоните. Вообичаена доза е или 50 mg или 100 mg таблета. Ефектите на земање 5-HTP може да се почувствува во рок од 10 до 30 минути.

Обидете се да се купи 5-HTP кој исто така содржи витамин Б6, како што е потребно Вит Б6 за 5-HTP претворање во серотонин.

Многу повисоки дози се чини дека се потребни за губење на тежината и намалување на мигрена. Дози до околу 900mg дневно се чини дека се шпекулира.

5-HTP обично се толерира многу подобро отколку традиционалните антидепресиви. Вишокот на 5-HTP се смета дека се метаболизира и екскретира, особено кога се зема со витамин Б6.

Зошто не се обидат некои денес и види дали може исто така може да го намали вашиот cravings, стресот и гневот нивоа, како и при спиење добра ноќ!


Време на мислењето: Декември-13-2016
Прашање Сега
  • * CAPTCHA: Ве молиме изберете Куп

WhatsApp Online Chat !