5-HTP

5-HTP Përfitimet

Shumica e 5-HTP i njohur gjithashtu si oxitriptan (INN) është nxjerrë nga fara e një pemë ngjitje shkurre amtare në Afrikën Perëndimore, i quajtur Griffonia simplicifolia bimore.

160x-5-HTP

Çfarë është 5-HTP?

5-HTP ose "hidroksi L-triptofan" (5-Hydroxytryptophan) eshte nje amino acid i ndodhur natyralisht dhe është pararendëse dhe metabolik i ndërmjetëm në biosintezen e neurotransmetuesve serotonin dhe melatonin nga triptofanit. 5-HTP është konvertuar në serotonin neurotransmetuesit (5-HT) me ndihmën e B6.This vitaminë ndodh si në indin nervor dhe në të mëlçisë. 5-HTP kalon pengesen hematoencefalike (ndërkohë 5-HT nuk ka). Plotësim me 5-Turizmi, pra rrit prodhimin e serotoninës.

Përfitimet shëndetësore 5-HTP

përdorur gjerësisht për të ndihmuar me trashje (dieting), PMS, migraines, depresion, ankth, pagjumësi dhe sjellje problematike. 5 HTP rrit prodhimin e serotonin. nivelet e serotonin në sistemin nervor janë thelbësore për kaq shumë aspekte të jetës sonë të përditshme. Serotonin është përgjegjëse për ndjenjat e të qenit dhe, kënaqësinë dhe për modelet normale të gjumit. Trashje, PMS, migraines, depresion, ankth, pagjumësi dhe sjellje Addictive të gjithë kanë qenë të lidhura me nivele të ulëta të serotonin. Serotonin luan një rol të rëndësishëm në kontrollimin e zemërimit, agresionit, temperaturën e trupit, humor, gjumë, seksualitetin njerëzor, oreksin dhe metabolizmin, si dhe stimulimin e të vjella.

Mendohet jetesës ethshëm moderne e stresit dhe zakone të këqija të hahet ul nivelet e serotoninës në trup. Është e njohur se nervozizëm, agresionit, padurim, ankthi dhe shkaktojnë shqetësuese trupit për lirimin e serotonin. Kjo serotonin atëherë duhet të plotësohet nga organi nga ushqimi që ju hani. Por serotonin nuk gjendet në sasi të mëdha në shumicën e dietë kështu që trupi ka për të e bën atë vetë nga ushqimet të cilat përmbajnë L-triptofanit, të tilla si çokollatë, tërshëra, banane, të thata datat, qumësht, kos, gjizë, mish, peshk, Turqi , pule, susam, chickpeas, dhe kikirikë. për këtë arsye shumë njerëz vdes ushqime të listuara (yndyrna dhe karbohidratet), sidomos kur theksoi, duke shkaktuar shtim në peshë, depresioni, dhimbje koke, dhe dhimbje të muskujve.

Atkins Diet - reduktuar dëshirat

Studimet klinike kanë treguar se plotësimin me 5-Turizmi prodhon rezultate pozitive në humbje peshe, ankthi dhe depresioni. Ajo përmirëson modelet e gjumit dhe redukton dëshirat karbohidrate në ato në dietë të ulët karbohidrate (të tilla si Atkins Diet). Çdokush përdorur një program humbje peshe të ngjashme me Atkins Diet mund të përjetojnë një ulje në nivelin e serotoninës për shkak të faktit se karbohidratet të stimulojë prodhimin e serotonin në trup. lirimin Serotonin është shkaktuar nga një ngarkesë karbohidrate (sheqer etj) dhe është menduar se është arsyeja pse ne shpesh vdes Karbohidratet nën stres si ne duam për të stimuluar këtë lirimin e serotonin. Kur truri prodhon serotonin, tensioni është i lehtësuar. Anasjelltas, kur truri prodhon dopamine ose norepinephrine (noradrenaline), ne priren të mendojnë dhe të veprojnë më shpejt dhe janë përgjithësisht më vigjilent. Prandaj hahet karbohidratet duket të ketë një efekt qetësues, ndërsa proteinat rritur vigjilencë.

Marrjen e shtesave 5-HTP mund ta ndalojë këtë mall për yndyrnat dhe karbohidratet, si dhe sigurimin e trupit me mjetet për të kontrolluar të gjitha këto funksione të tjera të listuara më sipër, të tilla si zemërimi, oreksit dhe gjumit.

Ndihmuar me Depresioni dhe ankthi

Disa hulumtime janë bërë në 5-Turizmi dhe tregon se ka potencial për të ndihmuar me depresion dhe ndoshta ankthi, çrregullim paniku, çrregullime të gjumit dhe trashje. 5-HTP duket të ketë të njëjtat efekte si SSRI (Selective Serotonin Re-aspirator frenuesit) ilaqet kundër depresionit.

droga recetë që rrisin nivelin e serotoninës janë të përshkruara për të gjitha këto probleme, por shumë njerëz besojnë 5-HTP është një mënyrë të natyrshme për të kryer të njëjtën gjë.

dozim

Për përmirësimin gjumë, ajo është e rekomanduar gjerësisht për të marrë 5-Turizmi 30 minuta para se të shkojnë në shtrat, pasi përveç prodhimin e serotonin, 5-HTP gjithashtu prodhon Melatonin, e cila është një hormon gjumë-inducing. Zakonshme dozazhit është ose një 50mg ose tabletë 100mg. Efektet e marrjes së 5-Turizmi mund të ndihet brenda 10 deri në 30 minuta.

Mundohuni për të blerë 5-Turizmi i cili gjithashtu përmban vitaminë B6, si Vit B6 është e nevojshme për 5-HTP konvertimin në serotonin.

doza shumë më të larta duket të jetë e nevojshme për humbje peshe dhe për të reduktuar migraines. Doza deri në rreth 900mg në ditë duket të raportohet gjerësisht.

5-HTP tolerohet zakonisht shumë më mirë se ilaqet kundër depresionit tradicionale. Teprica 5-HTP mendohet të metabolizuar dhe excreted, veçanërisht kur merren me Vitamina B6.

Pse nuk provoni disa sot dhe të shohim nëse ju gjithashtu mund të reduktojë dëshirat tuaja, stresi dhe zemërimi nivelet, si dhe duke marrë fle një natë të mirë!


Ora Post: Dec-13-2016
Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutem zgjidhni Zemra

WhatsApp Online Chat !