Best-Selling Flaxseed Extract Supply to Iceland

Best-Selling
 Flaxseed Extract Supply to Iceland

Short Description:

[Latin Name] Linum Usitatissimum L. [Plant Source] from China [Specifications]SDG20% 40% 60% [Appearance] yellow brown powder Plant Part Used:Seed [Particle size] 80 Mesh [Loss on drying] ≤5.0% [Heavy Metal] ≤10PPM [Storage] Store in cool & dry area, keep away from the direct light and heat. [Shelf life] 24 Months [Package] Packed in paper-drums and two plastic-bags inside. [Net weight] 25kgs/drum Product description: Flaxseed extract is a kind of plant ligan most notably found in flaxse...


Product Detail

Product Tags

To meet the customers' over-expected satisfaction , we have our strong team to provide our best overall service which includes marketing, sales, designing, production, quality controlling, packing, warehousing and logistics for Best-Selling Flaxseed Extract Supply to Iceland, We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.


[Latin Name] Linum Usitatissimum L.

[Plant Source] from China

[Specifications]SDG20% 40% 60%

[Appearance] yellow brown powder

Plant Part Used:Seed

[Particle size] 80 Mesh

[Loss on drying] ≤5.0%

[Heavy Metal] ≤10PPM

[Storage] Store in cool & dry area, keep away from the direct light and heat.

[Shelf life] 24 Months

[Package] Packed in paper-drums and two plastic-bags inside.

[Net weight] 25kgs/drum

Flaxseed Extra111c

Product description:

Flaxseed extract is a kind of plant ligan most notably found in flaxseed. Secoisolariciresinol diglycoside, or SDG is existed as its main bioactive components. SDG is classified as a phytoestrogen since it is a plant-derived, nonsteroid compound that possesses estrogen-like activity. Flaxseed extract  SDG has weak estrogenic activity, when intake as food it will be trasfer to flax ligan which have same structure with estrogens.The level of SDG in flaxseed typically varies between 0.6% and 1.8%. Flaxseed extract powder SDG can reduce the blood lipid, cholesterin and triglyceride, it can also prevent for apoplexy, hyperension, blood clots, arteriosclerosis and arrhythmia. In addition, flax seed extract powder SDG is benificial for diabetes and CHD.

Flaxseed Extra1122221c

Main Function:

1.Flaxseed extract used to lose weight. Can burn surplus fat of Body;

2.Flaxseed extract will reduce allergic reaction, reduce asthma, improve arthritis;

3.Flaxseed extract with the function of improving female menstrual period syndrome;

4.Flaxseed extract can reduce the bad influence of hazardous chemicals produced when under pressure, control Stress, reduce depression and insomnia;

5.Flaxseed extract will improve skin fat content, moisten the skin smooth, soft and flexible, make the skin breath and sweat to normal, to mitigate various skin problems.

 • Previous:
 • Next: • Tiffin sambar is a tasty accompaniment for idlis and Dosas. This is slightly more runny than the regular sambar and is very flavourful with the addition of ground spices.
  Ingredients
  Tuvar Dal(Red Gram dal ) 1/3 cup
  Moong Dal (green Gram dal) 1/3 cup
  Salt
  Yellow Pumpkin pieces 1 cup
  Onion 2
  Tomatoes 2 to 3
  Tamarind a small lemon size
  Oil
  Green chillies 3
  Daniya seeds 1 Tbsp
  channa Dal 1 Tsp
  dry Red Chilly 2
  Cummin Seeds
  Turmeric Powder
  Coriander leaves
  Curry Leaves  Türkiye’de Kırmızı Bal Kullanımı

  14 yıllık bir çalışmanın emeği olan Kırmızı Bal kürü doktorların ve kliniklerin onayından rahatlıkla geçmeyi başarmıştır. İçindeki Icariin maddesi viagra etkisi yaratırken, yüzyıllardır kullanılan keşiş külahı bitkisi yapraklarından salgıladığı testosteron sayesinde erkekler için vazgeçilmez bir bitki olmuştur.

  Penis boyutunu büyülten, penise giden damar dokularını çoğaltarak, penisteki damarları da sertleştiren bu bitki erkeklerin birçoğu tarafından bilinmekte ve merak edilmektedir. Türkiye’de bu bala olan ilgi oldukça yoğundur. Ülkemizde bayanların büyük sevmesi, büyük tercih etmesi, fazla zevk almak istemesi nedeniyle erkeklerde de büyük olmalı gibi bir düşünce oluşmuş ve istediği boyutta olmayanlar ne yapabilirim düşüncesiyle hareket etmişlerdir. Şimdiye kadar kullananlar memnun kalmış ve kullanmayı bırakmamışlardır. Toplumumuzun geleneklerine ve ahlakına göre erkeklerin eczaneden bu kürü isterken utanabileceği düşüncesiyle satışı yalnızca internetten yapılmaktadır.

  Geceleri yatmadan önce bir çay kaşığı alarak 1 adet kutuyu bir haftada bitirmeniz gereken kürü, toplamda 4 adet bir ay boyunca düzenli kullanmanızda kesin ve kalıcı sonuçlarını görebilirsiniz. Kendinize olan öz güveninizi geri getirecek, daha fazla zevk almanızı sağlayacak, ilişkinin kontrolünü ele almanızı sağlayacak olan kür, aynı zamanda gün boyu enerji dolu ve aktif kalmanızı da sağlar. Bu kür üst üste tam 5 kez Avrupa Kalite Ödülü almasıyla da kendini ispatlamış bir üründür. Sizin diğerlerinden hiçbir farkınız yok, eksiğiniz yok. Kırmızı Bal başarısına siz de tanık olun.

  Send your message to us:

  INQUIRY NOW
  • * CAPTCHA: Please select the House

  Related Products

  INQUIRY NOW
  • * CAPTCHA: Please select the Plane

  WhatsApp Online Chat !