Produkte për Bletë: Superfoods origjinale

Bleta përulur mjaltë është një nga organizmat më të rëndësishme të natyrës. Bletët janë thelbësore për prodhimin e ushqimit që ne njerëzit të ngrënë, sepse ato polenizoj bimët që mbledhin nektar nga lulet. Pa bletët do të ketë një kohë të vështirë në rritje shumë e ushqimit tonë.

Përveç kësaj për të na ndihmuar me nevojat tona bujqësore, bletët bëjnë disa produkte që ne mund të korrjes dhe të përdorni. Njerëzit kanë qenë mbledhjes dhe përdorimit të tyre për mijëvjeçarë dhe përdorimin e tyre për ushqim, aromatizues, dhe mjekësi. Sot, shkenca moderne është infektues deri në atë që kemi njohur gjithmonë: produktet e bletës kanë vlerë të madhe medicinale dhe ushqyese.

875

mjaltë

Mjalti është produkt i parë dhe më e qartë që vjen në mendje kur të menduarit në lidhje me prodhimet e bletëve. Ajo është në dispozicion në dyqane ushqimore dhe shumë njerëz e përdorin atë si një sheqer diabetik në vend të sheqerit të rafinuar. Mjalti është ushqimi që bletët bëjnë me mbledhjen e nektar nga lulet. Ata i kthejnë nektarin në mjaltë nga regurgitating atë dhe të lënë atë të zhduket për t'u përqëndruar sheqerna që përbëjnë përbërësit e saj kryesore. Përveç sheqerit, mjalti përmban sasi gjurmë të pasura me vitamina, minerale, fibra, proteina, dhe substancave të tjera.

Shije e mjaltit është e veçantë dhe një alternativë e mirë për të sheqerna të tjera. Por Përfitimet honey shkojnë përtej shije dhe ëmbëlsi. Mjalti ka përfitime të shumta shëndetësore, edhe si diçka që ju mund të hani dhe si një mjekim i ditës. Të jetë i vetëdijshëm, megjithatë, se mjalti ju përdorni duhet të jetë para dhe të papërpunuara.

 • Antioksidantë . Mjalti është i pasur me antioksidantë, të cilat ndihmojnë për të riparuar dëmin e bërë për trupin tonë nga toksina e mjedisit. E errët mjaltë, aq më shumë antioksidantë të pranishëm në të.
 • Lehtësim alergji . Mjaltë të papërpunuara dhe të papërpunuara përmban alergeneve nga mjedisi, duke përfshirë pollens, myk, dhe pluhuri. Nëse ju hani një pak mjaltë pa filtër që është prodhuar në zonën tuaj lokale çdo ditë, ju do të gjeni se ju të marrë ndihmë nga simptomet tuaja alergji. Duke dozimin me alergeneve ju të ndërtuar një imunitet natyral të tyre.
 • Shëndetin ndihmon tretjen e ushqimit . Honey ka treguar për të përmirësuar tretje në dy mënyra. Në traktin e sipërm gastrointestinal pronat antibacterial e mjaltit mund të zvogëlojë nivelet e baktereve që shkaktojnë ulcerat. Në mjaltë zorrës së trashë ofron probiotics për të ndihmuar tretje.
 • Shërimin e plagëve . Si një vaj i ditës, mjalti mund të përdoret për të trajtuar plagët. Ajo ka efekte antibiotik dhe mban plagë të pastër në mënyrë që ata mund të shërohet më shpejt.
 • Efektet anti-inflamatore. Inflamacion akut është një pjesë e natyrshme e shërimit, por të ulët-grade, inflamacion kronik që prek kaq shumë amerikanë për shkak të dietë të varfër është e dëmshme. Mjalti është i njohur për të zvogëluar inflamacion kronik në arteriet që kontribuon në sëmundje të zemrës. Ajo gjithashtu stabilizon raportin në mes kolesterolit të mirë dhe të keq.
 • Kolle shtypje.  Herën tjetër që ju të keni një të ftohtë shtoni një lugë çaji mjaltë në një filxhan çaj të nxehtë. Honey suppresses një kollë dhe ka edhe disa prova se kjo mund të ndihmojë për të shëruar një të ftohtë dhe për të reduktuar kohëzgjatjen e saj.
 • Lloji-2 Diabetes. Për njerëzit me diabet tip-2, është e rëndësishme të mos përmbytjeve në gjak me sheqer. Mjalti është lëshuar më ngadalë në gjak sesa sheqerit të rafinuar, që e bën atë një zgjedhje e mirë për diabetikët.

Pjalm blete

Bee Polen është i ndryshëm nga mjalti. Është polen që bletët kanë mbledhur nga lulet dhe e mbushur në granula të vogla. Për bletët, topat polen janë të ruajtura në koshere dhe përdoret si një burim i proteinave. Si ata paketë polen në komponentët e tjerë koshere janë shtuar për të përfshirë edhe enzimet nga bleta e pështymë, bakteret, dhe nektar.

Për njerëzit, bleta polen është një central elektrik ushqyese dhe ka shumë arsye për të përdorur atë si një pjesë e dietën tuaj të rregullt. Është e rëndësishme të dini se bleta polen nuk është gjetur në produkte të tjera të bletëve si mjaltë dhe pelte mbretërore. Gjithashtu kini kujdes e produkteve bleta polen me aditivëve. Këto nuk janë produkte natyrore dhe madje mund të jenë të dëmshme.

 • Ushqyerit të plotë. Bee Polen përmban të gjitha ushqyesve ne njerëzit kanë nevojë në atë granula të vogla. Ajo ka proteina, karbohidrate, yndyrë, antioksidantë, vitamina dhe minerale. Ajo është një ushqim i plotë.
 • Kontrollin e peshës.  Bee Polen është gjetur për të ndihmuar njerëzit të humbin dhe për të menaxhuar peshë kur përdoret si një shtojcë në një dietë të shëndetshme dhe ushtrimi i rregullt. Kjo mund të ndihmojë duke stimuluar metabolizmin e trupit.
 • Shëndetin ndihmon tretjen e ushqimit.  Hulumtimet kanë treguar se të hahet bleta polen mund të përmirësojë shëndetin tuaj të tretjes. Kjo mund të shpjegohet me faktin se ai përmban fibra, si dhe probiotics.
 • Anemi.  Pacientët anemik dhëna bleta polen përjetuar një rritje të qelizave të kuqe të gjakut në gjak. Pse kjo ka ndodhur nuk është kuptuar, por bleta polen plotësim duket për të ndihmuar njerëzit me anemi.
 • Nivelet e kolesterolit në gjak.  Bee Polen si një shtojcë ka treguar edhe për të rregulluar nivelet e kolesterolit në gjak. Ajo shkakton nivelet e kolesterolit të mirë (HDL) për të shkuar lart, ndërsa nivelet e kolesterolit të keq (LDL) të zbresin.
 • Parandalimin e kancerit.  Në studimet me minj, bleta polen në dietë penguar formimin e tumoreve.
 • Jetëgjatësi.  Studime të shumta kanë treguar se bleta polen kontribuon në ngadalësimin e proceseve të caktuara të plakjes. Kjo duket për të rritur kujtesën, të nxitur metabolizmin, forcojnë zemrën dhe arteriet, dhe siguron ushqyesve që shumë njerëz nuk kanë si ata të moshës.

Jelly Royal

Për të mos ngatërrohet me mjaltë, e cila ushqen bletët punëtor, pelte mbretërore është ushqim për bletën mbretëreshë, si dhe larvat në një koloni. pelte mbretërore është një nga faktorët përgjegjës për transformimin e një larva në një mbretëreshë në vend se një bletë punëtor. Përbërja e pelte mbretërore përfshin ujë, proteina, sheqer, pak yndyrë, vitamina, antioksidantë, faktorët antibiotik, minerale gjurmë, dhe enzimat. Ajo gjithashtu përfshin një kompleks i quajtur acid queen bee, të cilat studiuesit janë hetuar, dhe e cila mendohet të jetë çelësi për të transformuar një bletë mjaltë zakonshëm në mbretëreshën.

 • Përkujdesje lëkure. Pelte mbretërore mund të gjenden në disa produkte bukurie ditës për shkak se ajo mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës nga dielli. Ajo mund edhe të korrigjuar disa nga dëmet e shkaktuara tashmë nga dielli, duke përfshirë rivendosjen e kolagjenit dhe të reduktuar dukshmërinë e njolla kafe.
 • Kolesteroli.  Ashtu si me të dy mjaltë dhe bleta polen, konsumojnë pelte mbretërore ka treguar për të balancuar nga kolesterolit të mirë dhe të keq në gjak.
 • Pronat e anti-tumor. Disa studime kanë treguar se pelte mbretërore, kur injektohet në qelizat e kancerit, mund të ngadalësojë rritjen e tumoreve.
 • Shëndeti riprodhues.  Disa ithtarët e pelte mbretërore thonë se ai mund të përmirësojë pjellorisë një gruaje dhe madje relive simptomat e PMS.
 • Shëndetin ndihmon tretjen e ushqimit.  Pelte mbretërore është i njohur edhe të jetë në gjendje për të zbutur një numër kushtesh stomakut nga ulcerat në dispepsi për kapsllëk.

Produkte të tjera Bee

Raw, organike, dhe të papërpunuara mjaltë, bleta polen, dhe pelte mbretërore janë të gjitha relativisht të lehtë për të gjetur në dyqan tuaj të preferuar të shëndetit, ose më mirë akoma, një bletar lokal. Ka disa produkte të tjera të bëra nga bletët në koshere që nuk janë studiuar si dhe të cilat nuk janë aq të lehtë për të marrë në duart tuaja. Propolisi, për shembull, është materiali rrëshinor që bletët bëjnë nga PSA dhe që ata përdorin për të nënshkruar të çara të vogla dhe vrima në koshere.

Për njerëzit, Propolisi mund të përdoret në të gjitha kërkesat aktuale. Kjo nuk është një produkt ushqyese të ushqimit, edhe pse ajo mund të përdoret për të bërë çamçakëz. Propolisi ka veti antibacterial dhe ka qenë prej kohësh përdoret si një ilaç i ditës për plagët, puçrra fytyre, dhe skuqjen e lëkurës. prova e kufizuar tregon se ajo mund të ndihmojë për të trajtuar herpes, infeksionet e dhëmbëve, dhe sëmundjeve inflamatore. Prova nuk është përfundimtare, por Propolisi është i sigurt për t'u përdorur.

Beeswax është substanca yndyrore që bletët përdorin për të bërë deri pjesa më e madhe e dyllit të tyre të mjaltit. Ajo nuk është i ngrënshëm në kuptimin se është e vështirë që të tretet. Kjo nuk është helmues, por ju nuk do të merrni më shumë të ushqyerit nga ajo nëse ju përpiqeni për të ngrënë atë. Atë që është e mirë për të bërë është natyrore kozmetike, soaps, krem, dhe qirinj.

Përdorimi Bee Produkte në Smoothies

Mjaltë, bleta polen, dhe pelte mbretërore të gjithë mund të shtohet në smoothies tuaj. Gjë e madhe për bleta polen dhe mjaltë është se ata shije të madhe, si dhe duke ju dhënë përfitime të mrekullueshme shëndetësore. Bee polen nuk është aq e ëmbël si mjaltë, por ajo ka një aromë të këndshme. Ajo është një ushqim i pasur, kështu që prezantoj atë ngadalë. Filloni me disa kokrra në një kohë dhe të rritet gradualisht sasinë që ju përdorni për mes një lugë çaji dhe një lugë gjelle për gojëmjaltë. Provoni përzierja bleta polen në smoothies tuaj dhe spërkatje në krye si spërkat mbi akullore. Për të gjitha recetat e mia gojëmjaltë shfaqur bleta polen, klikoni lidhjen më poshtë.

Bee Polen Smoothies

Ju mund të shtoni mjaltë bujarisht për smoothies tuaj në vend të çdo diabetik tjetër që ju mund të përdorni. Ajo martohet edhe me të gjitha shijet e tjera, por gjithashtu mund të shkëlqejë më vete. Gjithmonë shikoni për mjaltë organik dhe të papërpunuar dhe në qoftë se ju mund të gjeni një produkt i bërë në nivel lokal, kjo është edhe më mirë. Kontrolloni Tregut fermeresh tuaj më të afërt për një mjaltë lokale.

Shije e pelte mbretërore nuk është tërheqës për të gjithë. Ajo mund të jetë i thekshëm, dhe si disa e përshkruajnë atë, një peshk të vogël. Lajm i mirë është se ju duhet vetëm një grimë të vogël e saj (rreth një lugë çaji për gojëmjaltë) për të marrë përfitimet shëndetësore dhe ju mund të maskojnë atë në gojëmjaltë tuaj me shije të fortë. Në fakt, provoni pairing atë me mjaltë për të fshehur shije.

produktet e bletës janë shquar për përmbajtjen e tyre të ushqyerit dhe aftësinë për të shëruar trupin e njeriut në një numër mënyrash. Gjithmonë të jetë i kujdesshëm kur duke përdorur këto produkte, nëse ju jeni bletët alergjik apo mendoni se ju mund të jetë. Ndërsa të rralla, në qoftë se ju jeni alergjik ndaj stings bee, çdo një nga prodhimet e bletëve mund të shkaktojë që të ketë një reagim si.

Cila është përvoja juaj me prodhimet e bletëve? A keni një të preferuar? Ju lutem mos tregoni duke lënë një koment më poshtë.


Ora Post: Dec-13-2016