Производи од пчела: Авторски superfoods

смирен мед пчела е една од најважните организми во природата. Пчелите се од суштинско значење за производство на храна, која ние, луѓето јадат, бидејќи тие опрашвам растенија, како што се собираат нектар од цветови. Без пчели ќе имаат тешко време расте голем дел од нашата храна.

Во прилог ни помага со нашите земјоделски потреби, пчели направи неколку производи по кои можеме да го соберат и да го користите. Луѓето се собираат и да ги користите со милениуми и да ги користите за храна, арома, и медицината. Денес, модерната наука е фаќање на она што ние секогаш се знае: пчелни производи имаат голема лековити и хранлива вредност.

875

мед

Медот е прв и најочигледната производ, кој доаѓа на ум кога размислувам за пчелни производи. Тоа е лесно достапен во продавниците за храна и многу луѓе го користат како засладувач во местото на рафиниран шеќер. Медот е храна што пчелите се направи со собирање нектар од цветови. Тие се сврти нектарот во мед од тоа regurgitating и допуштајќи ја испарува да се концентрира на шеќери кои го сочинуваат нејзините основни состојки. Во прилог на шеќер, мед содржи траги од витамини, минерали, влакна, протеини и други супстанции.

Вкус на мед е специфичен и убав алтернатива на други шеќери. Но придобивките мед одиме подалеку арома и сладост. Медот има бројни здравствени придобивки, и како нешто што може да се јаде и како топични лекови. Бидете свесни дека, сепак, дека медот го користите треба да биде суров и непреработен.

 • Антиоксиданси . Медот е богат со антиоксиданси, кои помагаат да се поправи штетата направена на нашето тело од токсини. Потемна мед, повеќе антиоксиданси присутни во него.
 • Алергија олеснување . Суровини и необработени мед содржи алергени од животната средина, вклучувајќи ги и полен, мувла и прашина. Ако јадете малку нефилтриран мед кој е произведен во вашето локално подрачје секој ден, ќе најдете дека ќе добие ослободување од вашиот алергиски симптоми. Со дозирање со алергени ќе се изгради до природен имунитет за нив.
 • Дигестивниот здравје . Мед се покажа за да се подобри варењето на два начина. Во горниот дел од гастроинтестиналниот тракт антибактериски својства на медот може да го намали нивото на бактерии кои предизвикуваат улкуси. Во медот на дебелото црево обезбедува пробиотици да им помогне на варењето на храната.
 • Исцелување на раните . Како тематски маст, мед може да се користи за лекување на рани. Таа има антибиотик ефект и држи чиста рани, така што тие може да ги излечи побрзо.
 • Анти-воспалителни ефекти. Акутно воспаление е природен дел на исцелување, но ниско-одделение, хронично воспаление што ги напаѓа толку многу Американци се должи на лошата исхрана е штетно. Медот е познат за намалување на хронично воспаление во артериите, која придонесува за срцеви заболувања. Таа, исто така се стабилизира соодносот помеѓу добар и лош холестерол.
 • Кашлица потиснување.  Следниот пат кога имате настинка додадете една лажичка мед во чаша топол чај. Мед потиснува кашлица и таму е исто така некои докази дека тоа може да помогне да се лекува настинка и намалување на времетраењето.
 • Тип 2 дијабетес. За луѓето со дијабетес тип 2, важно е да не се поплави крвотокот со шеќер. Медот е објавен побавно во крвотокот од рафиниран шеќер, што го прави подобар избор за дијабетичари прави.

Пчела Полен

Пчелиниот полен е различна од мед. Тоа е полен дека пчелите го собираат од цветовите и спакувани во мали гранули. За пчелите, топки на полен се чуваат во кошница и се користи како извор на протеини. Како што се пакува полен во кошницата други компоненти се додава, вклучувајќи ензими од пчели е плунка, бактерии и нектар.

За луѓето, пчела полен е хранлива центар, а и постојат многу причини да се користи како дел од вашата редовна исхрана. Важно е да се знае дека пчелиниот полен не се најде во други пчелни производи како мед и матичен млеч. Исто така, пазете на поленов прав производи со адитиви. Овие не се природни производи, па дури и може да биде штетно.

 • Целосно исхрана. Пчелиниот полен содржи сите хранливи материи и ние, луѓето треба во тоа мали гранули. Таа има протеини, јаглени хидрати, масти, антиоксиданти, витамини и минерали. Тоа е комплетна храна.
 • Контрола на тежината.  Пчелиниот полен е резултат да им помогне на луѓето губат телесната тежина и да управуваат со, кога се користи како додаток во здравата исхрана и редовно вежбање. Тоа може да помогне преку стимулирање на метаболизмот на телото.
 • Дигестивниот здравје.  Истражувањата покажаа дека јадењето пчела полен може да го подобри вашиот дигестивен здравје. Ова може да се објасни со фактот дека тоа содржи влакна, како и пробиотици.
 • Анемија.  Анемични пациенти со оглед пчела полен соочи со зголемување на црвени крвни клетки во крвотокот. Зошто тоа се случи не е разбрана, но дополнување пчелин полен се чини дека за да им помогне на лицата со анемија.
 • Ниво на холестерол во крвта.  Пчелиниот полен како додаток, исто така, се покажа за да се регулира нивото на холестерол во крвта. Таа предизвикува нивото на добриот холестерол (HDL) да одат нагоре, додека нивото на лошиот холестерол (ЛДЛ) оди надолу.
 • Превенција на ракот.  Во студиите со глувци, сепак пчелиниот полен во исхраната го спречи формирањето на тумори.
 • Долговечност.  Бројни студии покажале дека пчелиниот полен придонесува за забавување на стареењето одредени процеси. Се чини да се зголеми меморијата, го стимулира метаболизмот, зајакнување на срцето и артериите, и обезбедува хранливи материи кои многу луѓе немаат како тие возраст.

млеч

Да не се меша со мед, што се храни пчелите работнички, матичен млеч е храна за пчелата кралица, како и ларви во колонија. Млеч е еден од факторите одговорни за трансформирање на ларва во кралица наместо пчела работник. Составот на матичен млеч вклучува вода, протеини, шеќер, малку масти, витамини, антиоксиданси, антибиотик фактори, минерали и ензими. Таа исто така вклучува соединение наречено матицата киселина, која научниците ги испитуваат, а кои се смета дека клучот за трансформирање на обичен мед пчели во матица.

 • Нега на кожа. Млеч може да се најде во некои актуелни козметички производи, бидејќи тоа може да помогне во заштитата на кожата од сонцето. Тоа дури може да се поправи некои од штетата веќе предизвикана од сонце, вклучувајќи враќање на колаген и ја намалуваат видливоста на кафени дамки.
 • Холестерол.  Како и со мед и пчелин полен, конзумирање на матичниот млеч се покажа за да се балансираат добар и лош холестерол во крвта.
 • Анти-туморно својства. Некои студии покажале дека матичниот млеч, кога се вбризгува во клетките на ракот, може да го забави растот на туморот.
 • Репродуктивно здравје.  Некои поборници на матичен млеч велат дека тоа може да се подобри плодноста на жената, па дури и доживеете симптоми на ПМС.
 • Дигестивниот здравје.  Млеч е исто така познат за да може да се смири голем број на услови стомакот од чир на варење на запек.

Други производи од пчели

Суровини, органски, и необработени мед, пчелин полен и матичен млеч се релативно лесно да се најде на вашиот омилен магазин здравје, или уште подобро, локален пчелар. Постојат неколку други производи од пчели во кошница, кои не се како што е добро проучен и кои не се толку лесно да ја добиете вашата раце на. Прополис, на пример, е смолести материјал кој пчелите направи од SAP и кои тие ги користат за да се запечати мали пукнатини и дупки во кошница.

За луѓето, прополис може да се користи во тематски апликации. Тоа не е хранлива храна производ, иако тоа може да се користат да се направи мастика за џвакање. Прополисот има антибактериски својства и долго време се користи како тематски лек за рани, акни, и осип на кожата. Ограничени докази покажуваат дека тоа исто така може да помогнат за лекување на херпес, инфекции на забите, и воспалителни болести. Доказ не е доволно, но прополис е безбедна за употреба.

Восок е масна супстанца која пчелите ги користите за да го сочинуваат најголемиот дел од нивните саќето. Тоа не е за јадење, во смисла дека тоа е тешко да се вари. Тоа не е отровна, но вие не ќе добијат многу исхрана надвор од неа, ако се обидете да го јадат. Она што е добро за прави природна козметика, сапуни, креми, и свеќи.

Користење Производи од пчела во Smoothies

Мед, пчелин полен, матичен млеч и сите може да биде додаден на вашиот пијалаци. На големо нешто во врска со пчелин полен и мед е дека тие вкус голема, како и кои ви даваат прекрасни здравствени придобивки. Пчелиниот полен не е толку сладок како мед, но тоа не имаат убав вкус. Тоа е богата храна, така што воведе полека. Започнете со неколку зрна во време и постепено зголемување на износот што го користат за да се помеѓу една лажичка и една лажица на пијалак. Обидете се меша со пчелин полен во вашиот пијалаци и попрскување на врвот како sprinkles на сладолед. За сите мои рецепти пијалак кој пчела полен, кликнете на линкот подолу.

Bee Pollen пијалаци

Можете да додадете мед либерално на вашиот пијалаци во местото на било кој друг засладувач можете да го користите. Тој се ожени и со сите други вкусови, но исто така може да блесне на своја сопствена. Секогаш се погледне за органски и суровини мед и ако може да се најде производот направени локално, тоа е дури и подобро. Проверете пазарот најблиската земјоделец за локалните мед.

Вкусот на матичен млеч не е привлечен за секого. Тоа може да биде курва, и како што некои го опишуваат, малку риби. Добрата вест е дека треба само малку од тоа (околу една лажичка на пијалак) да се добие на здравствени придобивки и може да се маскираат во вашиот пијалак со посилни вкусови. Всушност, таа се обиде спарување со мед за да се скрие вкус.

Пчелни производи се извонредни за нивната содржина исхрана и способност да лекува на човечкото тело во голем број на начини. Секогаш бидете внимателни при користење на овие производи, ако сте алергични пчели или дека може да биде. Иако се ретки, ако сте алергични на пчелин убод, секој еден од производите на пчелата може да предизвика да има реакција, како и.

Што е вашето искуство со производи од пчели? Дали имате омилен? Ве молиме да се каже со оставање на коментар подолу.


Време на мислењето: Декември-13-2016